Testowe pola projektu zostały wybrane tak, aby reprezentować różne typy użytków zielonych w Polsce i Norwegii. Pomiary terenowe przeprowadzono na działkach należących do indywidualnych rolników.
Naukowcy z Instytutu Geodezji i Kartografii wykonywali pomiary na 47 polach na terenie województwa Wielkopolskiego i Podlaskiego.
Badacze z NIBIO natomiast przeprowadzali pomiary użytków zielonych w pięciu lokalizacjach obejmujących łącznie 18 różnych pól w Norwegii. Testowe pola charakteryzowały się zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi i glebowymi. Mierzono świeżą i suchą biomasę, powierzchnię projekcyjną liści (LAI, ang. Leaf Area Index), wilgotność gleby oraz dane meteorologiczne.
W Norwegii wykorzystano kamery polowe do codziennego fotografowania warunków powierzchniowych. Monitorowano pokrywę śnieżną, topnienie śniegu, początek sezonu wegetacyjnego i wzrost trawy, co dostarczyło informacji o ryzyku mrozów i warunkach wzrostu trawy co stanowiło cenny wkład do tworzenia i zarządzania bazą danych zawierającą wszystkie zebrane pomiary.